Julian Tuwim
„Dwa szczęścia są na świecie:
jedno małe- być szczęśliwym,
drugie wielkie – uszczęśliwiać innych”.
Julian TuwimJulian Tuwim urodził się w Łodzi 13 września 1894 roku. Jako dziecko był miłośnikiem pirotechniki, hodował węże, zajmował się magią. Potrafił liczyć do 20 w dwustu językach. Mniej kochał szkołę.Na szczęście w pewnym momencie, podczas czytania tomiku poezji Staffa dokonuje się w Tuwimie przemiana. Zaczyna czytać wiersze, uczyć się. Kończy szkołę jako jeden z najlepszych uczniów. Rozpoczętych studiów nigdy nie kończy, ponieważ zaczyna działalność jako poeta. Jest założycielem grupy „Skamander”.
Gdy wybucha II wojna światowa wyjeżdża z Polski. Mieszka w Stanach Zjednoczonych, do kraju wraca w 1946 roku. Pisał, że nie wyobraża sobie życia, w którymkolwiek kraju ponieważ jak przekonuje w „Kwiatach Polskich” –
Polsce oddał swe życie. Łódź nazwał najwspanialszym miastem na ziemi. Zmarł 27 grudnia 1953 roku. W Zakopanem. Pochowany został na Cmentarzu Wojskowym Powązki w Warszawie.
Pod koniec lat międzywojennych Julian Tuwim uprawiał twórczość dla dzieci, wykorzystując w niej swój kunszt poetycki łącząc liryzm z dowcipem, wykorzystując różnorodne walory językowe. Są to między innymi - Lokomotywa, Słoń Trąbalski, Kotek, Idzie Grześ, Spóźniony słowik, Okulary, Pan Maluśkiewicz, Skakanka, Bambo, Zosia - Samosia i wiele innych. Wiersze te uczą, bawią,chowują pokolenia polskich dzieci. Do tych wierszy wracają dorośli i uczą się najmłodsi. Przykładem mogą być dzieci z Przedszkola nr 5. Potrafią je przedstawić za pomocą rysunku, pantomimy i recytacji.
Poezja Tuwima jest bajkowa i pozbawiona przemocy. Świat do którego przenosimy się czytając utwory, to świat wesoły, kolorowy, zabawny i przyjazny. Tuwim poprzez literaturę uczy, z jego licznych dzieł wypływają pouczające morały. Większość morałów były, są i będą aktualne.Jest dla nas zaszczytem, że mistrz poezji dziecięcej od dnia 4 czerwca 2008 roku jest patronem Przedszkola nr 5 w Stalowej Woli.
Nadanie imienia Juliana Tuwima wyróżnia nasze przedszkole, nadało mu niepowtarzalny charakter i tożsamość, a wartości zawarte w utworach poety i przekazywane dzieciom sprawiają, że uczęszczanie do naszego przedszkola pozostawi w naszych wychowankach wspomnienie wspaniałego, radosnego i ciekawego przedszkola.
Wiersze tego poety wychowują kolejne pokolenia Polaków, zawierają w swojej treści takie wartości jak piękno, zdrowie, humor, miłość do ojczyzny, dobro i prawdę. Te wartości kształtowane są także przez nasze Przedszkole. Poznanie i zrozumienie tych wartości w przedszkolu procentuje przez całe dorosłe życie.Utwory Juliana Tuwima dzieci znają i kochają. Łączą one liryzm z dowcipem. Są to między innymi- Lokomotywa, Słoń Trąbalski, Kotek, Idzie Grześ, Spóźniony słowik, Okulart, Pan Maluśkiewicz, Skakanka, Bambo, Zosia -Samosia i wiele innych.
Wiersze tego poety śpiewali wielcy artyści między innymi: Czesław Niemen (Wspomnienie, Jeżeli), Hanna Ordonówna (Miłość ci wszystko wybaczy), Ewa Demarczyk (Tomaszów, Kwiaty polskie), Marek Grechuta (Pomarańcze i mandarynki).Twórczość J. Tuwima można określić krótko „piękne i pożyteczne”.
Nadanie imienia Juliana Tuwima wyróżnia nasze przedszkole, nadało mu niepowtarzalny charakter i tożsamość, a wartości zawarte w utworach poety i przekazywane dzieciom sprawiają, że uczęszczanie do naszego przedszkola pozostawi w naszych wychowankach wspomnienie wspaniałego, radosnego i ciekawego przedszkola.