• Depresja

      • Co może powodować depresję? 

        Depresja może mieć jedną, jasną przyczynę – np. pojawia się po utracie bliskiej osoby, ale może także być kombinacją genów, predyspozycji i środowiska, w jakim ktoś dorastał. Poza przyczynami genetycznymi i biologicznymi depresję może uruchomić szereg czynników stresowych, takich jak: 

        • wypadek,
        • utrata pracy,
        • zakończenie związku,
        • przytłaczający nadmiar pracy i obowiązków,
        • utrata sprawności.

        Jak rozpoznać, czy cierpisz na depresję?

        Według obowiązującej w Europie klasyfikacji ICD-10 do podstawowych klinicznych objawów pierwszego epizodu depresyjnego należą:

        • obniżenie nastroju,
        • utrata zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały radość (anhedonia),
        • brak energii i osłabienie.

        Ostateczną diagnozę depresji postawi lekarz psychiatrii po indywidualnym, dokładnym wywiadzie z pacjentem. Każdy przypadek jest inny, dlatego też choroba może przebiegać inaczej. Jeśli zauważasz u siebie nawet jeden z poniższych objawów, skontaktuj się z lekarzem:

        Oprócz wyżej wymienionych objawów depresji, u dzieci i nastolatków choroba może przejawiać dodatkowe symptomy, takie jak: 

        -ataki płaczu,

        -agresja (fizyczna, słowna) względem siebie lub innych,

        -poirytowanie,

        -lęk przed pozostawaniem samemu (nawet na chwilę),

        -nadmierne zmęczenie, letarg. 

        Psycholog Jagoda Turowska komentuje: Łatwo przeoczyć sygnały płynące od dziecka, myląc je z „burzą hormonalną”. Warto obserwować dziecko, słuchać co mówi i w razie wątpliwości udać się na wizytę do specjalisty, żeby nie mieć później wyrzutów sumienia, że coś przeoczyliśmy.”

        Gdzie szukać pomocy? 

        Aby zdiagnozować depresję, możesz umówić się na bezpłatną wizytę w ramach NFZ.  Lekarz psychiatra będzie w stanie ocenić powagę sytuacji i zalecić odpowiednią terapię. W przypadku choroby u dzieci nierzadko psychoterapia będzie odbywać się z udziałem rodziców. 

        Mapa punktów pomocy

        Jeśli masz myśli samobójcze i planujesz zrobić sobie krzywdę (lub obserwujesz to u innej osoby), wezwij pogotowie (numer alarmowy 112 lub 999). Wezwanie karetki do osoby, której życie jest realnie zagrożone z powodu zaburzeń lub choroby psychicznej, nie różni się niczym od innych sytuacji, w których zwracamy się o pomoc do pogotowia.

        Dedykowane infolinie antydepresyjne

        Sprawdź, jaki numer warto wykręcić.