• Ramowy rozkład dnia

Godziny pracy przedszkola: 6.30 – 16.30

6.30 – 8.30  Zabawy wg pomysłów dzieci. Praca o charakterze obserwacyjnym, stymulująco- kompensującym i wychowawczym, zabawy wg inwencji dzieci, w kącikach tematycznych przy niewielkim udziale nauczyciela.

8.30 – 8.45  Zabawy ruchowe lub ćwiczenia poranne.

8.45 – 9.00  Czynności samoobsługowe, przygotowanie do śniadania.

9.00 – 9.30  Śniadanie, doskonalenie umiejętności samodzielnego i estetycznego spożywania posiłku.

9.30 – 10.00 Zintegrowana działalność edukacyjna w oparciu o podstawę programową i przyjęty program wychowania przedszkolnego, rozwijanie aktywności dziecka w różnych sferach( dzieci 3 i 4 letnie).

9.00 - 10.15  Zintegrowana działalność edukacyjna w oparciu o podstawę programową i przyjęty program wychowania przedszkolnego, rozwijanie aktywności dziecka w różnych sferach(dz. 5,6 letnie).

10.15-12.00  Pobyt na świeżym powietrzu przeznaczony na spacery, zajęcia ruchowe, obserwacje przyrodnicze, prace gospodarcze i porządkowe.

12.15 – 12.45 Obiad , czynności samoobsługowe, opiekuńcze.

12.45 – 13.30 Grupy młodsze- odpoczynek poobiedni muzykoterapia, bajko terapia, czas dobrowolnie zagospodarowany przez nauczyciela (czytanie bajek, opowieści ruchowe, czynności opiekuńcze).

Grupy starsze - relaksacja, czas dobrowolnie zagospodarowany przez nauczyciela ćwiczenia utrwalające wiadomości; zabawy integracyjne, konstrukcyjne i plastyczno-techniczne, gry planszowe.

14.00-14.30 Podwieczorek, czynności samoobsługowe i porządkowe; pomoc w nakrywaniu do posiłku.

14.30 -16.30 Zajęcia dodatkowe, kontynuacja działalności edukacyjnej praca wyrównawcza, praca z dzieckiem zdolnym zajęcia dodatkowe , zabawy integracyjne, ruchowe, plastyczno-techniczne , tematyczne, pobyt a świeżym powietrzu , zajęcia dodatkowe ,prace porządkowe, omówienie wydarzeń dnia, zabawy dowolne wg zainteresowań dzieci.

Czas pobytu dziecka w przedszkolu jest różny: od trzech do pięciu godzin w tzw. innych formach wychowania przedszkolnego, pięć godzin w oddziałach przedszkolnych przy szkole podstawowej, w przedszkolu publicznym najczęściej do dziesięciu godzin. Minimum czasu realizacji podstawy programowej zostało określone w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, a ,następnei czas ten został zapisany w statucie każdego przedszkola. Statu przedszkola określa: dzienny czas pracy przedszkola ustalony przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola, w tym czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, nie krótszy niż pięć godzin dziennie.