• Regulaminy

        • Regulamin przyprowadzania
          i odbierania dziecka

          Procedury bezpieczeństwa dzieci w Przedszkolu nr 5

          im. Juliana Tuwima w Stalowej Woli

           

          Przyprowadzanie  dzieci

          Dzieci są przyprowadzane do przedszkola przez rodziców (1) lub upoważnione osoby.

          Każde z rodziców (każda z upoważnionych osób) ma obowiązek wejść razem z dzieckiem do szatni, a potem odprowadzić dziecko do właściwej sali (lub na miejsce gdzie odbywają się zajęcia edukacyjne). 

          Osoby przyprowadzające dziecko do przedszkola są zobowiązane: pomóc dziecku w szatni zdjąć wierzchnie okrycie i zmienić obuwie, osobiście przekazać dziecko nauczycielce danej grupy (lub nauczycielce dyżurującej). Od momentu przekazania dziecka nauczycielce do chwili odebrania dziecka po zajęciach odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo ponosi przedszkole. 

          Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez rodziców przed wejściem do budynku. 

          Każdy pracownik przedszkola ma obowiązek zainteresować się dzieckiem pozostawionym przez rodziców bez opieki na terenie przedszkola, w szatni lub innym miejscu w budynku przedszkola.

           

          Bezpieczny pobyt dziecka w przedszkolu

          Na początku roku szkolnego rodzice  składają pisemne oświadczenie, w którym wskazują osoby upoważnione do przyprowadzania i odbierania ich dziecka z przedszkola. 

          Rodzice są zobowiązani podać i uaktualniać swoje numery telefonów kontaktowych. 

          Przyprowadzanie i odbieranie dzieci  z przedszkola odbywa się w  godzinach ustalonych w organizacji  pracy przedszkola  lub godzinach ustalonych indywidualnie z dyrektorem przedszkola. 

          Jeżeli dziecko nie zostanie odebrane o ustalonej porze, nauczyciel ma obowiązek skontaktować się telefonicznie z rodzicami  dziecka. 

          Gdy próby skontaktowania się z rodzicami nie odnoszą skutku i nie udaje się ustalić miejsca pobytu rodziców, nauczyciel pozostaje z dzieckiem w przedszkolu przez jedną godzinę,  a po upływie tego czasu powiadamia  dyrektora, a następnie najbliższy komisariat policji. 

          W przypadku gdy jedno z rodziców nie życzy sobie, aby dziecko było odbierane z przedszkola przez  drugiego z rodziców, wtedy musi przedstawić dyrektorowi przedszkola orzeczenie sądowe.

          W czasie spotkań z rodzicami( wspólne zabawy, pikniki, zajęcia otwarte itp.   odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci ponoszą pracownicy przedszkola do momentu zakończenia części oficjalnej uroczystości i przekazania dzieci rodzicom. 

          Całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo innych dzieci (np. rodzeństwa) odwiedzających plac przedszkolny ponoszą rodzice. W takim wypadku rodzice zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania Regulaminu Placu zabaw (umieszczonego przy wejściu) i podporządkowują się zaleceniom nauczycielek przebywającymi z grupami w ogrodzie.

           

          Odbieranie dziecka z przedszkola

          Dziecko może być odbierane z przedszkola przez rodziców  lub upoważnioną osobę, która zapewni dziecku pełne bezpieczeństwo. 

          Osoba upoważniona do odbierania  dziecka powinna mieć ze sobą dowód osobisty i okazać go na żądanie nauczycielki. 

          Rodzic  lub upoważniona osoba zgłasza się po dziecko w sali lub na terenie placu zabaw (od tej chwili ponosi całkowitą odpowiedzialność za dziecko) i udaje się z dzieckiem do szatni.
          Odbieranie dziecka  musi odbywać się za wiedzą nauczycielki opiekującej się daną grupą. 

          Przedszkole może odmówić wydania dziecka osobie , której stan wskazuje na to, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa. 

          Jeśli nauczyciel odmówi wydania dziecka osobie zgłaszającej się po nie, musi niezwłocznie poinformować o tym dyrektora przedszkola lub upoważnioną przez niego osobę i podjąć wszelkie możliwe czynności w celu nawiązania kontaktu z rodzicami  dziecka. 

          Jeżeli po dziecko ma się zgłosić osoba, która nie została wymieniona w oświadczeniu  rodziców , wtedy rodzice są zobowiązani zawiadomić o tym nauczyciela lub dyrektora przedszkola. Osoba  odbierająca dziecko z przedszkola musi w takim wypadku mieć  ze sobą zarówno dowód osobisty, jak i pisemną zgodę rodziców (2)

          1.Ile razy jest mowa o rodzicach oznacza to także opiekunów prawnych.

          2.Podstawy prawne: Ustawa z 26 stycznia 1982r.- Karta nauczyciela(tekst jedn.: Dz U 2006 nr 97, poz.674 ze zm.); Ustawa z 7 września 1991r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz U 2004 nr 256, poz.2572 ze zm.)