• Innowacje, zajęcia, projekty

        •  

          ZAJĘCIA

          Umuzykalnienie

          Audycje mu

           

           

          Rytm

           

          zajęcia odbywają się 2 raz w tygodniu, obejmują grupy 3-4-5-6 LATKÓW. Zajęcia prowadzą wychowawczynie, posiadające odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia zajęć muzyczno-rytmicznych.Celem zajęć umuzykalniających jest:

          • wzbudzanie zamiłowania do muzyki,
          • kształcenie umiejętności słuchania prostych utworów muzycznych,
          • nauka śpiewania piosenek,
          • kształcenie wrażliwości muzycznej i rozwijanie dyspozycji muzycznych (słuch wysokościowy, poczucie rytmu i tempa, pamięć muzyczna) poprzez różne formy aktywności (tańce, układy ruchowo - przestrzenne, grę na instrumentach perkusyjnych, rytmizację wierszy, zabawy sensoryczne).

           

          Religia

          lekcje religii organizowane są w grupach: 5-latków i 6-latków.Prowadzeniem zajęć zajmuje się katechetka. Wychowanie religijne jest bardzo ważne, w życiu małego dziecka. Ewangelizacją dzieci zajmują się ich rodzice. Natomiast katecheza w przedszkolu stanowi jej dopełnienie i rozwinięcie. Religia organizowana jest na życzenie rodziców. Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu i są bezpłatne.

           

          Gimnastyka korekcyjna

          zajęcia prowadzone przez p. Annę Kobylańską (bezpłatnie dla dzieci 5-6 letnich) w ramach prowadzonej innowacji pedagogicznej. Celem gimnastyki jest  rozwijanie sprawności fizycznej i profilaktyka wad postawy - ćwiczenia korygujące skrzywienia kręgosłupa, koślawość i szpotawość kolan, płaskostopie, wady postawy. Gimnastyka prowadzona jest 1 raz w tygodniu -30 minut.

           

           Język angielski

           

           

          Język angielski grupy I - V

                 

           

          zajęcia prowadzone są w grupie  dzieci 5 -6 letnich przez panią Annę Buczak, w wymiarze dwa razy w tygodniu. Zajęcia opierają się na wykorzystaniu pamięci wzrokowej, poznawaniu pierwszych słówek w  języku angielskim, dostosowanych do możliwości dzieci 5,6 letnich. Dzieci uczą się wierszy i piosenek.

          PROGRAMY

           

          "Czyste powietrze wokół nas” - program przedszkolnej edukacji antytytoniowej

           

          To program edukacji antynikotynowej, realizowany poprzez 5 zajęć, ma charakter profilaktyczny i skierowany jest do wszystkich przedszkolaków.

            Założenia programu:

          1. Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.

          2. Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów.

          3. Stanowi on pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych.

          4. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

          5. Program może być rozszerzony na środowisko lokalne.

             

          Cele szczegółowe programu:

          1. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.

          2. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.

          3. Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.

          4. Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.

          5. Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.

           

          Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków

          „Akademia Aquafresh”

           

          Program realizowany  w całej Polsce w roku szkolnym 2016/2017, począwszy od września br.

          Nadal mamy dużo pracy! Obok choroby niedokrwiennej serca, nowotworów, cukrzycy II typu czy alergii, próchnica zębów wymieniana jest jako współczesna, poważna choroba cywilizacyjna. Właśnie obok takich wskaźników jak średnia długość trwania życia, umieralność niemowląt, zapadalność na gruźlicę, HBV, czy HIVAIDS – wskaźniki określające próchnicę zębów są bardzo czułymi (mierzalnymi) miernikami rozwoju społeczno-cywilizacyjnego i kulturowego danego kraju.

          Coraz częściej informacje o tym, że statystyczne polskie 6-letnie dziecko posiada ponad 5 zębów zaatakowanych próchnicą (z czego tylko jeden jest wyleczony!), publikowana przez światową literaturę pediatryczną, ekonomiczną i społeczną, koncentrującą się na niskiej skuteczności systemów opieki zdrowotnej w takich krajach jak Białoruś. Litwa, Łotwa, Polska czy Ukraina.

          Uczenie dzieci już od pierwszych lat życia mycia ząbków po każdym posiłku, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie, jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych.

          W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh” przekażemy przedszkolom pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych umożliwiający prowadzenie zajęć z dziećmi z zakresu profilaktyki stomatologicznej.

          Nadrzędnym celem ,,Akademii Aquafresh’’ jest wykształcenie w dzieciach nawyku dbania o higienę jamy ustnej, aby w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci w Polsce.

                 Program ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury’’

          Informujemy rodziców, że nasze przedszkole już po raz kolejny przystąpiło do realizacji Programu ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury’’.  Edycja ma  na celu popularyzację ochrony przyrody wśród przedszkolaków, ich rodziców i nauczycieli. Uczestnicząc w programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury" przedszkole otrzymuje materiały edukacyjne, dzięki którym możliwa jest realizacja scenariuszy zajęć oraz wybranych działań ekologicznych. 

          W trakcie programu nauczyciele prowadzą zajęcia ekologiczne – przedszkolaki obchodzą Dzień Marchewki, Dzień Zielony, oraz organizują wystawy ekologiczne. Zajęcia te urozmaicają zajęcia w przedszkolu, rozbudzają u dzieci ciekawość poznawczą , ale również uczą jak dbać o przyrodę od najmłodszych lat.

           

          przyjaciele_zippiego_male

           

                                     

           

          Program "Przyjaciele Zippiego"

          Program „Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-8 lat, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.

          Jest to cykl 24 spotkań, realizowanych w najstarszych grupach przedszkolnych oraz w pierwszych klasach szkół podstawowych, w oparciu o bardzo starannie opracowane materiały.

          Właścicielem programu jest angielska fundacja „Partnership For Children”. W Polsce, na podstawie podpisanej umowy licencyjnej, od 1 czerwca 2010 roku, wyłącznym przedstawicielem PFC, upoważnionym do upowszechniania  programu „Przyjaciele Zippiego” jest Centrum Pozytywnej Edukacji.

           

          Program został zbudowany na założeniu, że małe dzieci można nauczyć radzenia sobie z problemami i trudnościami, dzięki czemu będą lepiej funkcjonować w młodości i w życiu dorosłym,  korzystając z  tych umiejętności.

          Wiek 5-7 lat, to okres rozwojowy, któremu towarzyszy wiele zmian, ogromne tempo uczenia się i nabywania nowych kompetencji. Jest to również etap przekraczania progu szkolnego. Program „Przyjaciele Zippiego” uczy dzieci, jak radzić sobie ze zmianami i wyzwaniami, jak rozwiązywać konflikty i dobrze funkcjonować w grupie. Jest to jedyny program, w którym z małymi dziećmi rozmawia się na temat śmierci i uczuć, jakie towarzyszą nam w sytuacji utraty kogoś bliskiego.

          Realizując zajęcia,  nie mówimy dzieciom, co mają robić, ani: "To rozwiązanie jest dobre a tamto złe". Natomiast zachęcamy dzieci do analizowania sytuacji życiowych i zastanawiania się nad możliwościami postępowania w tych sytuacjach.

          Program pokazuje także, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość, jak również jak ważne jest słuchanie innych, kiedy oni przeżywają trudne chwile.

          Od 2005 roku w zajęciach programu „Przyjaciele Zippiego” uczestniczyło prawie 130 tysięcy dzieci w tysiącach szkół i przedszkoli w całej Polsce. W wielu placówkach, przeszkoleni wcześniej nauczyciele, doceniając wartość programu i widząc jego efekty, realizują zajęcia z kolejnymi grupami dzieci.

          Liczby nie oddają oczywiście tego entuzjazmu i radości, jakie stają się udziałem dzieci i nauczycieli spotykających się z patyczakiem Zippim i jego przyjaciółmi. W trakcie zajęć pojawia się wiele okazji do zabawy, ćwiczeń i rozmów o sprawach ważnych na tym etapie życia, o przyjaźni, o zmianach jakie zachodzą w nas i wokół nas, o sukcesach i porażkach oraz sposobach radzenia sobie z trudnościami. Dzieci dowiadują się, że potrafią znaleźć rozwiązanie, że warto i można prosić o pomoc, a także uczą się okazywać pomoc innym. Program jest również bardzo dobrze oceniany przez rodziców, którzy mają okazję zaobserwować przemiany swojego dziecka, ale też pochylić się nad jego problemami.